Борткевич-Рахманінов: музичні генії століття

Сергій Борткевич. Концерт № 1 для фортепіано з оркестром
Сергій Рахманінов. «Симфонічні танці» для оркестру

Непрості життєві перипетії часто народжують шедеври. Кожен твір – це окрема історія. Трагедії і злети, перемоги й поразки. Так, наприклад, «Симфонічні танці» Сергій Рахманінов написав у часі Другої Світової, коли йому довелося покинути Європу і емігрувати за океан. Запрошуємо відвідати вечір, присвячений творчості Сергія Борткевича та Сергія Рахманінова і торкнутись до їхніх неповторних історій. 3 березня о 19 годині на сцені Львівської філармонії – концерт у виконанні Академічного симфонічного оркестру Львівської філармонії під диригуванням Миколи Сукачата солістки Ольги Шадріної (фортепіано).

«Симфонічні танці» Рахманінова – останній великий симфонічний твір композитора. Він народжувався за неймовірно короткий термін – влітку 1940, коли автор з дружиною жили неподалік від Нью-Йорка. Тривога про долю окупованої Європи, майбутнє, долю доньки, котра залишилась в Парижі – постійна напруга давила на композитора. Його дружина пригадувала, як багато часу виснажений митець присвячував «Симфонічним танцям», щоби завершити їх до початку концертного сезону. Рахманінов розділив твір на три частини, які символізують етапи життя – «День», «Сутінки» та «Північ». Драматична, експресивна, маршова тема першої частини перетікає у контраст схвильованої та трепетної другої. А третій епізод – найбільш масштабний та віртуозний, оскільки поєднує в собі скорботне та зловісне передчуття «півночі» - смерті, останньої точки життя. Проте врешті в боротьбі різних тем перемагає вольова та мужня, сильна і потужна, яка і вінчає всю композицію.

За характер творів Сергія Борткевича називають часом «українським Рахманіновим». Уродженець Харкова, Борткевич більшу частину життя працював у Австрії та Німеччині, переживши пекло Першої та Другої світової, коли було безмежно важко не лише творити музику, а й просто виживати. Концерт №1 для фортепіано з оркестром, написаний щодо війни, у 1912 році, здобув неймовірну любов публіки. Що не дивно, оскільки в ті часи Борткевичі сам був відомим та популярним піаністом, концертував Європою та стрімко здобував прихильників. Наповнений ліричною тематикою і співзвучний з драматичним стилем Сергія Рахманінова, цей твір продовжує та примножує лінію композиторів-романтиків. Тож запрошуємо вас на концерт – і нехай весна розпочнеться яскраво!