«Золотий лев-2017»: Це буде колосальне видовище!

15-08-2017

У Львові невдовзі відбудеться театральний фестиваль «Золотий лев». Це вже 28-й за рахунком фест, який проходитиме 30 вересня – 4 жовтня. Цього року – за участю вуличних театрів, котрі приїдуть з Португалії, Польщі, Франції, Чехії, Угорщини та України.

Також організатори ведуть перемовини з італійсько-голландською компанією, отож, можливо, додасться ще один колектив. Про це ZAXID.NET розповів незмінний директор фестивалю Ярослав Федоришин і додав, що на «Золотому леві» відтепер будуть платні вистави, отож, аби потрапити на дійство, потрібно купити квиток вартістю 150 – 200 гривень.

Вистави стануть платними

Купувати квитки доведеться геть на всі постановки?

Ні. Тільки на ті, що відбуватимуться у старому трамвайному депо на розі вулиць Сахарова і Героїв Майдану, також – у внутрішньому подвір'ї Ратуші. Ще домовляємося стосовно платних вистав у нічному клубі «Малевич» та у парку «Знесіння».

А чому, власне, запроваджуєте квитки на вуличні вистави? Адже у всі попередні роки дійства були безкоштовними?

Тому що дуже дорогі колективи, і ми мусимо бодай частково покрити їх видатки. Але будуть і безкоштовні вистави. Зокрема, ті, що відбуватимуться перед Оперним театром, на площі Ринок, також – у Митрополичих садах.

Найбільше грошей дає місто

Стосовно фінансування… Щороку кошти на проведення «Лева» надходять з Міністерства культури, також – бюджетів області й міста. І кожного року ми з вами говоримо про те, що фінансів обмаль. Як тепер?

Так само, як і в попередні роки. Нам виділяють суми ті інстанції, які ви назвали, і ці кошти є незначними –70 тисяч гривень, 100 тисяч, 400 тисяч. Найбільше грошей дає місто.

Міська влада спромоглася на найбільшу суму через децентралізацію коштів?

Однозначно! Але все пізнається в порівнянні. Наприклад, приїзд польського театру «Клініка ляльок» коштує 6,5 тисяч євро, а це – майже 200 тисяч гривень! Те саме можна говорити й про інші театри з-за кордону! Отже, бюджетних коштів справді замало. Я прекрасно розумію, що Львову «Золотий лев» дуже потрібен. Але за такі мізерні кошти проводити його дуже і дуже складно!

Пам'ятаю події дворічної давнини, коли ви, через непорозуміння з керівництвом управління культури Львівської міської ради, навіть перенесли «Лева» до Києва. Тепер таких проблем не виникає?

У нас прекрасний тандем і з Львівською міською радою. І навіть спільно шукаємо додаткові кошти, бо за бюджетні не зможемо втілити всі плани.

70% привезених до Львова вистав будуть для дітей та їхніх батьків

Фестиваль, як і завжди, відкриватимете карнавальною ходою?

Так. І братимуть у ній участь дуже багато театрів. І тім числі – закордонні. Це буде колосальне видовище! І це – найскладніше, над чим ми зараз працюємо!

Чи будуть в афіші «Лева» вистави для дітей?

Дякую, що запитали про це. Цього року 70 відсотків привезених до Львова вистав будуть для дітей та їхніх батьків. І це – дуже видовищні речі, а особливо – вистави «Клініки ляльок», які, напевно, відбуватимуться у трамвайному депо. Крім того, для дітей проводитимемо майстер-класи з циркового мистецтва, клоунади, ходіння на ходулях, жонгляжа… «Уроки» проходитимуть у Шевченківському гаю у всі дні фестивалю. Формуватимемо групи за віком: 8 – 12 та 12 – 16 років.

Чи можете сказати, скільки за майже три десятки років існування «Лева» до Львова приїжджало акторів?

Тисячі… Якщо згадати фестивалі сценічні, то, наприклад, 1996 року до нас приїхали 72 театри. Перед тим, 1994-го, – 36 театрів. Отож, порахувати, напевно, й неможливо… На жаль, зараз такої кількості колективів дозволити собі не можемо – це надто дорого.

У минулі роки до Львова приїжджали актори на оригінальних пневмо-ходулях. Чи будуть вони тепер?

Я запросив на «Лева» одну таку «пнемо-групу» з Франції, і вони зараз обмірковують моє запрошення. Знову все впирається в кошти – у них досить високий бюджет, а ми не годні його оплатити. Але, можливо, вони й вигадають якісь взаємовигідні умови, щоби приїхати до нас…

Актори з Євпаторії бояться їхати до Львова

Точно знаю, що раніше з року у рік активним і дуже популярним у Львові учасником «Лева» був Євпаторійський вуличний театр. Чи запрошували ви цього року цей колектив?

Так, я дуже хотів привезти цей театр, але вони бояться їхати сюди і відкрито про це говорять. У Євпаторійському театрі працює художня школа Віктора Аріхіна, і це – 15-16-річні діти, котрих батьки не хочуть відпускати до Львова.

Стосовно українських учасників «Лева», то з яких міст будуть колективи?

З Києва, і найбільше – циркових, бо у столиці – циркова академія. Також – з Одеси, Хмельницького, і це актори, котрі здебільшого працюють з вогнем, з живими статуями.

Крім підпорядкованого вам театру «Воскресіння», які що колективи зі Львова задіяні у фестивалі? І що, власне, показуватиме ваш театр?

Театр «Слово і голос» Наталки Половинки. А «Воскресіння» показуватиме прем’єру «Поїзд зі Львова», котру вже бачив глядач у Польщі. У Львові це буде перший показ.

Вдома нам нема де працювати – повним ходом іде ремонт

Не раз чула від керівників театрів нарікання на відсутність гастролей. Як у «Воскресіння» із тим ситуація?

Нам нема на що нарікати – мали хороші виїзди і брали участь у прекрасних фестивалях. Зокрема, в Угорщині, Польщі та Румунії. Зараз, вийшовши з відпустки, їдемо до Німеччини, далі відкриватимемо фестиваль у Кропивницькому. Попереду – Іран, Білорусь, Харків і… «Золотий лев». Зрештою, вдома, на базі, нам нема де працювати – повним ходом іде ремонт. За гроші з міського ремонтують всі приміщення, в тім числі – гримерки. У глядацькій залі замінять підлогу і встановлять нові крісла. Обіцяють й частково полагодити дах. Навіть не знаю, чи відкриємо у жовтні новий сезон. Напевно, доведеться через ремонт відкласти.

І вхід до театру (арку з коридором, які є теж у жахливому стані) відремонтують?

Це не наша, театру, територія – Галицького району. Тому це питання – не до мене. Але наразі у тому, вхідному, коридорі ніхто нічого не планує робити.

Повертаючись до подій фестивалю… Коли буде готова остаточна програма, відповідно – вже продаватимуть квитки на «Лева»?

Найближчим часом – з 1-го вересня. І до того часу вже матимемо чіткий розклад майстер-класів.

Міжнародний театральний фестиваль «Золотий лев» – головна театральна подія Львова. Заснований 1989 року директором театру «Воскресіння» Ярославом Федоришиним, котрий всі ці роки є незмінним директором фесту.

Свою назву форум отримав 1992-го. «Золотий лев» є членом Європейського театрального форуму (IETM) та Асоціації міжнародних фестивалів (IFEA).

Упродовж усіх цих років у Львові на фестивалі гостювали театральні колективи з України, Білорусі, Туркменістану, Литви, Латвії, Естонії, Польщі, Румунії, Молдови, Сербії, Словаччини, Бельгії, Франції, Голландії, Болгарії, Угорщини, Росії, Німеччини, США, Великобританії, Киргизстану, Грузії та інших держав.

Фото: Тетяна Козирєва

Теги: 
Джерело: